Porady dotyczące budowania wytrzymałości podczas biegania

Bieganie jest jednym z najlepszych ćwiczeń, jeśli szukasz utraty wagi, budowania mięśni i spalania kalorii. Ponieważ bieganie jest jednym z najlepszych ćwiczeń dla zdrowia, ale tylko wtedy, gdy biegasz przez pewien czas i nie dłużej niż 1 godzinę. Jeśli jesteś początkujący to lepiej zacząć od krótkiego czasu trwania, a następnie stopniowo zwiększać czas trwania.

Przyjrzyjmy się najważniejszym aspektom wytrzymałości w bieganiu.

1. Poznaj swoją obecną kondycję

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń ważne jest, aby dowiedzieć się, jaka jest Twoja obecna kondycja, to pomoże Ci zachować bezpieczeństwo i uniknąć kontuzji. Jeśli jesteś początkujący to lepiej zacząć od krótkiego czasu trwania, a następnie stopniowo zwiększać czas trwania.

2. Poznaj swój typ ciała

Każda osoba ma inny typ ciała, więc przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń lepiej jest określić swój typ ciała. Możesz to sprawdzić na podstawie swojego wzrostu, wagi ciała, procentu tłuszczu w organizmie i wieku.

3. Zrób próbę

Jeśli jesteś początkujący, to lepiej jest zrobić próbny bieg przed rozpoczęciem ćwiczeń. Pozwoli ci to poznać intensywność twojego ciała, jaka jest dla ciebie odpowiednia prędkość i jakie jest właściwe tempo.

4. Rozgrzewka

Przed rozpoczęciem biegania konieczne jest rozgrzanie ciała. Rozgrzewka oznacza przygotowanie organizmu do wytrzymania bólu związanego z treningiem. Bardzo ważne jest, abyś przed bieganiem wykonał ćwiczenia rozciągające.

5. Ustal dystans

Jeśli jesteś początkujący to lepiej zacząć od krótszego dystansu. Dlatego lepiej jest ustawić dystans zgodnie z poziomem sprawności fizycznej.

6. Utrzymuj formę

Po rozgrzaniu ciała konieczne jest utrzymanie formy ciała. Podczas biegu będziesz odczuwał ból w nogach, dlatego lepiej jest utrzymywać ciało w linii prostej.

7. Pij wodę

Konieczne jest picie wody, aby pozostać nawodnionym i uniknąć odwodnienia. Jeśli jesteś początkujący to lepiej pić 2 do 3 litrów wody dziennie.

8. Słuchaj muzyki

Konieczne jest słuchanie muzyki podczas biegu. Pomoże Ci to zachować spokój i koncentrację.

9. Odpoczywaj

Odpoczynek jest bardzo ważny dla Twojego organizmu. Dzięki niemu Twoje ciało będzie miało czas na regenerację i powrót do normalnego stanu.

10. Rozciąganie

Konieczne jest rozciąganie mięśni ciała przed i po sesji biegowej.

Wnioski:

Praktykując te najlepsze wskazówki będziesz w stanie zachować bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń i uzyskasz najlepsze wyniki w bardzo krótkim czasie.